fbpx

V. Uspaskichas: „Konservatoriai ir socdemai tūsinasi“ 2014-06-03

Teksto dydis: mažinti | didinti

Apie neliečiamybės panaikinimą, europarlamentaro mandatą bei ministrus „Lietuvos ryto“ televizijos aktualių pokalbių laidoje „Lietuva tiesiogiai“ su žurnaliste Daiva Žeimyte kalbėjo Darbo partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas.

– Pradėkim nuo Jūsų teisinės neliečiamybės. Ar komisijos sprendimas leisti patraukti Jus baudžiamojon atsakomybėn yra teisingas?

– Tik noriu pasakyti, kad imuniteto institutas yra visose Europos Sąjungos valstybėse. Posovietinėse valstybėse jis ypatingai reikalingas, nes pažeidinėjamos žmogaus teisės. Politikas turėtų būti laisvas.

– Prokurorai jau devynis kartus kreipėsi dėl Jūsų neliečiamybės. Tuoj bus dešimtas.

– Ir ne paskutinis.

– Kiek dar planuojat?

– Neplanuoju gyvenimo pagal oponentų sukurtas bylas. Gyvenu savo gyvenimą. Jeigu atsiranda imuniteto institutas, tegu veikia. Tegu konservatoriai, socdemai tūsinasi. Jie gulasi ir keliasi su mano vardu. Nebekalba apie atlyginimus, ekonomiką, kaip ją sustiprint. Jiems vien tik Uspaskichas ir jo imunitetas.

– Komisijoje panaikintas sprendimas buvo patvirtintas ir liberalų, ir konservatorių, ir socialdemokratų balsais. Socialdemokratai jau Jūsų vieną kartą nepalaikė, o juk čia yra Jūsų koalicijos partneriai.

– Šitie koalicijos partneriai blaškosi, į akis man kalba vieną, kad teismai vyksta ne visai teisingai. Tai ir apgink.

– Jūs pats užkertate kelią įrodyti arba paneigti tai, ką sakote. Kaip padaryti teismą, kai Jūs ištisai esate su teisine neliečiamybe?

– Imuniteto institutas sukurtas tam, kad neatiduotų politiko teismams. Yra teismų taryba, visų teisėjų globos organizacija. Parašė skundą. Tai pasakykit man, tie patys teisėjai nagrinės savo skundą. Ar jie objektyviai nagrinės?

– Kodėl manot, kad tie patys teisėjai?

– Teisėjų taryba apima visus teisėjus. Dabar visi po šita kepure nagrinės šitą skundą.

– Jūs po to vėl galėsite skųsti.

– Kai yra toks interesų konfliktas, politikas turi būti apsaugotas. Bet mūsų pseudodemokratijos ir teisėtos valstybės žinovė duoda pagrindą tokiems interesų konfliktams turėti teismų sistemą.

– Vyksite į Briuselį?

– Greičiausiai taip.

– Tokiu atveju vėl įgysite teisinę neliečiamybę, net jei ji bus atimta Seime iki kol išvyksite.

– Jūs visiškai teisi.

– Galiu pasakyti Jūsų veiksmų planą. Išvykstate į Briuselį, padirbate du metus, o tada vyks Seimo rinkimai ir Jūsų pavardė bus kandidatų sąraše. Grįšite į Lietuvą ir vėl gausite teisinę neliečiamybę. Taip ir žaisite?

– Nesuprantu, ko Jūs piktinatės. Ne aš sukūriau imuniteto institutą. Gyvenu savo gyvenimą. Jeigu mano kelionėse yra tas imunitetas, tai prie ko čia aš?

– Kiek laiko planuojate būti Briuselyje?

– Stengsiuosi visą kadenciją.

– Nejaugi nematysime Jūsų Seimo rinkimuose?

– Tai priklausys nuo partijos.

– Pone Uspaskichas, ar nesvarstėte galimybės atsisakyti mandato į Briuselį?

– Svarstau ir tokį dalyką. Esu įsitikinęs, kad kai Europos teismas išnagrinės visą betvarkę šioje byloje, Lietuva gaus stiprų papeikimą. Išaiškės daug piktnaudžiavimų Darbo partijos byloje.

– Ar buvo sąžininga Jums staiga nuspręsti, kad ne Vydas Gedvilas, o Jūs turite vesti Europos Parlamento sąrašą ir atimti iš V. Gedvilo galimybę dirbti Briuselyje?

– Nesąžiningas nėra blogas ar geras žmogus. Sąžiningas – su žinia ar be žinios.

– Tai Jūs sąžiningas?

– Esu sąžiningas. Natūralu, kadangi nei Darbo partijos pirmininkas, nei frakcijos vadovas nevedė sąrašo, tai partija nusprendė į priekį pastatyti įkūrėją.

– Jūs galėjot atsisakyti ir V. Gedvilas būtų likęs pirmasis sąraše.

– Ir V. Gedvilas galėjo atsisakyti. Ir tas, kuris penktas, galėjo atsisakyti. Koks skirtumas?

– Ar Darbo partija jau yra sulaukusi konkrečių reikalavimų iš Prezidentūros?

– Kol kas ne. Tik galiu patvirtinti, kad turim stipresnių kandidatų į mūsų ministrų postus. Bet tai nereiškia, kad ministrai dirba blogai.

– Jūs įsitikinęs, kad valdančioji dauguma nesikeis? Konservatoriai iš karto po rinkimų prabilo apie galimybę formuoti valdančiąją daugumą be Darbo partijos. Čia ne signalas? Prezidentė irgi to nori.

– Nė viena partija net 18% nesurinko. Kas jie tokie, tie konservatoriai? Jie apsišaukėliai.

– Tai neklausykime jų. Visada buvo žinių, kad prezidentė norėtų šitą koaliciją matyti be Darbo partijos.

– Kad prezidentė buvo remiama konservatorių, mes visi žinome. Todėl norėtų atsidėkoti.

– Tvirtai jaučiatės koalicijoje?

– Visiškai.

– Darbo partijos ministrai vadovauja Žemės ūkio, Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo, bei Kultūros ministerijoms. Kurios ministerijos ministrai gali keistis?

– Nevardinsiu nė viena pavarde, nė vienos institucijos, kol šito klausimo neaptars partijos vadovaujantis organas. Tai nepadoru, neetiška.

– Dėl Algimantos Pabedinskienės visada buvo išsakomas tam tikras nepasitenkinimas. Netgi Loreta Graužinienė, kai buvo išrinkta Seimo pirmininke, išsakė kritiką poniai Pabedinskienei dėl jos kompetencijos stokos.

– L. Graužinienė jau seniai Seimo pirmininkė. Keičiasi laikai, padėtys, žmonės. Aš sąmoningai per paskutinį susitikimą paklausiau premjero, ar jis patenkintas mūsų ministrais. Jis pasakė, kad taip.

– Esate kritikavęs ir premjerą, dėl jo bandymo nekonfrontuoti su Prezidentūra ir prezidente. Jus, kaip koalicijos partnerius, tenkina tokia bendravimo forma?

– Galvoju, kad rinkimų rezultatai parodo, kad politikas turi turėti aiškią savo nuomonę darbais, pozicijomis. Neturėdamas nuomonės, jis išbalansavo rinkėjus.

– L. Graužinienės tonas irgi pasikeitė prezidentės atžvilgiu. Čia Jūs jai liepėt atvėsti?

– Neliepiau nei tada, nei dabar. Gal L. Graužinienė tada turėjo savų priežasčių.

– Sakote, kad turite žmonių, kurie galėtų pakeisti dabartinius ministrus. Gal pavardėm galit pavardinti?

– Tai galėtų būti ir Vydas Gedvilas, ir Kęstas Daukšys, ir Virginija Baltraitienė, ir  Valentinas Bukauskas, ir kiti. Net Loreta, kalbėdama su premjeru, sakė, kad buvo viena iš norinčių ir ministrus. Nežinau, ar dabar nori.

– Kodėl daugiausiai kalbama tik apie Darbo partijos ministrus?

– Geriausiai dirba. Gal 80 šalių pasaulyje pravažiavau. Nežinomi ministrai yra tie, kurie nedirba.

– Ar susiformavote patarėjų komandą kartu važiuoti į Briuselį?

– Pradžioj reikia apsispręsti, ar važiuoti. Kol kas nėra nė vienos pavardės.

– Gal Vitaliją Vonžutaitę pasikviesit?

– Ne. Jinai yra Seimo narė, mažo vaiko mama, turi gerą vyrą. Visi patenkinti, tai ko jai važiuot?

– Ačiū už pokalbį.

Laidos „Lietuva tiesiogiai“ transliaciją ir visų praėjusių laidų įrašus galite žiūrėti internetiniame „Lietuvos ryto“ televizijos puslapyje http://tv.lrytas.lt.

Rinkimai 2015

ALDE